Hlavní strana Zdraví a relax Víte vše o vitamínu B?

Víte vše o vitamínu B?

0

Naše tělo vitamín B potřebuje. Jeho nedostatek se projevuje hned několika různými způsoby. Na co je dobrý a jak by se jeho nedostatek mohl projevit? To vše v dnešním článku.
Hlavní činností vitamínu B2 je, že má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, resp. ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jako součást enzymů v dýchacím řetězci je nezbytný pro základní buněčný metabolismus. Pro vás je však důležité vědět, že naše tělo tento vitamín neumí příliš ukládat, tedy ukládá jen malé množství, a proto je nutné jej neustále doplňovat. Znamená to zároveň, že předávkování vitamínem B2 je nemožné, je totiž rozpustný ve vodě, jak bylo řečeno a je vylučován močí. Je vědecky prokázáno, že jak muži stárnou, potřebují čím dál tím větší množství tohoto vitamínu než ženy. Například ve věku 14-18 let potřebuje muž 1,3 mg a ženy potřebují 1,0 mg denně. Po uplynulém 19 roku života, potřebují stále stejné množství tohoto vitamínu a ženy jen o 0,1 mg denně více.

Pokud by vás zajímalo, které potraviny obsahují vitamín B2, je to například špenát, mandle, rozinky, hrášek, sladké brambory, celozrnné výrobky a ječmen. Vitamín B2 je však honosně obsažen např. i v mléku, sýru a ve veškeré zeleni listové. Jinými slovy, vitamín B2 obsahují rostliny živočišného původu, což může nevyhovovat vegetariánům, zejména pak veganům, kteří kromě masa odmítají i veškeré živočišné potraviny, včetně mléka a vajec.

Vitamin B2 je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Vitamín B2 může pomoci předcházet onemocnění srdce a rakoviny, a zároveň pomáhá udržovat zdravou sliznici v těle. Je vědecky prokázáno, že může pomoci i při bolestech hlavy, při potížích se zrakem (např. šedý zákal). Jestliže vaše tělo postrádá vitamín B2, pravděpodobně se nedočkáte příliš velkých obtíží, ale ani ty malé nejsou příjemné – zánět ústních koutků, zánět rtů, jazyka, zánět spojivek, mastná pleť, roztřepené nehty, únava, chudokrevnost aj.

Pokud máte pocit, že nemáte vitamínu B2 ve své stravě dostatek, pořiďte si alespoň speciální výživový doplněk vitamín B2, který vyrovná potřebné denní množství.

Miluje módu, která podle ní dokáže vyjádřit osobnost člověka. Ze všeho nejvíce tráví čas s přáteli a když není zrovna co dělat, ráda koukne na zajímavý film. Psaní se věnuje od 13 let, kdy začínala na svém blogu o celebritách.

Žádný komentář

Napište svůj názor