Hlavní strana Zdraví a relax Riziko rakoviny prsu: Co ovlivňuje její vznik?

Riziko rakoviny prsu: Co ovlivňuje její vznik?

0

Jedné ženě z osmi je diagnostikována rakovina prsu. Co ale zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a co ho naopak snižuje? Jak jste na tom vy? Čtěte dál!

Riziko vzniku rakoviny prsu ovlivňuje:

Vaše hmotnost a velikost pasu

Riziko vzniku této nemoci ve velké míře ovlivňuje, zda máte nadváhu nebo trpíte obezitou. Riziko se zvyšuje až o 30 až 60%. Proč? Estrogen je obsažen v tukových buňkách, a čím více jich máte, tím více estrogenu se ve vašem těle nachází. Právě hormon estrogen může za vznik a růst nádoru.

Stejně důležitá je tedy i velikost pasu. Jedna ze studií zveřejněná časopisem British Medical Journal zjistila, že vůbec nejdůležitějším faktorem zvýšeného rizika je, jak moc jste od svých dvaceti let přibrali.

Jak moc cvičíte a jak moc pijete

Být aktivní se vám vyplatí. Pokud sportujete pravidelně, snižujete riziko vzniku nemoci opravdu hodně. Zrychlujete si metabolismus a tělo stárne pomaleji. Sport také snižuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi, což zase snižuje produkci estrogenu. Pohybu se věnujte každý den alespoň 30 minut.

S aktivním a zdravým životním stylem úzce souvisí také to, jak moc pijete alkohol. Čím více ho pijete, tím vyšší riziko si přivádíte. Během těhotenství nebo před se výrazně nedoporučuje konzumovat alkohol. Stejně tak ale jako na konzumaci alkoholu záleží i na tom, jak se stravujete. Riziko zvyšuje nadměrná konzumace červeného masa, stejně tak se doporučuje omezit i nadměrný příjem cukru a tučného mléka.

Rodinná historie a genetika

Pokud se ve vaší rodině nachází někdo, kdo rakovinu prsu již měl – matka či sestra, pak se riziko vzniku dvojnásobně zvyšuje. Ti, kteří mají dokonce ve své rodinné historii již dva zástupce toho onemocnění, mají riziko vyšší až třikrát.

I genetika hraje ale podstatnou roli. Ženy, které v sobě nosí gen BRCA1 a BRCA2 mají výrazně zvýšené celoživotní riziko vzniku rakoviny prsu, než ženy, které tyto geny nezdědili. Nedávno však vědci přišli na další gen, který spouští tuto nemoc – zejména u mladých žen. Jedná se o gen PALB2, který u žen mladší 40 let zvyšuje osm až devětkrát toto riziko ve srovnání s ženami bez této mutace. Pokud se rakovina prsu ve vaší rodině již vyskytla, poraďte se s lékařem o vyšetření, zda tento gen v sobě nosíte.

Miluje módu, která podle ní dokáže vyjádřit osobnost člověka. Ze všeho nejvíce tráví čas s přáteli a když není zrovna co dělat, ráda koukne na zajímavý film. Psaní se věnuje od 13 let, kdy začínala na svém blogu o celebritách.

Žádný komentář

Napište svůj názor