Hlavní strana Zdraví a relax Mýtus vyvrácen: Nošení podprsenky nezpůsobuje rakovinu

Mýtus vyvrácen: Nošení podprsenky nezpůsobuje rakovinu

0

Rakovina prsu s sebou nese spoustu mýtů a povídaček. Které jsou pouze mýty a které můžete v klidu hodit za hlavu?

Ještě nedávno se tradovalo, že rakovinu prsu způsobuje užívání hormonální antikoncepce, deodoranty a dokonce, že o výskytu rakoviny prsu i rozhoduje, jak velká prsa žena má. To jsou však pouhopouhé nesmysly – naštěstí.

Nyní však byl vyvrácen další nesmysl, o kterém se mluví zejména v Americe. Vědci publikovali v časopise Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention jeden z článků, ve kterém prohlašují, že nošení podprsenky žádným způsobem nevede ke vzniku rakoviny prsu. Ptáte se, jak tento mýtus vlastně vzniknul? Toto nesmyslné spojení vzniklo díky výzkumu, který byl zveřejněn v roce 1991, kdy se našla velmi malá spojitost mezi podprsenkou a nádorovými buňkami. Oborníci se domnívali totiž, že podprsenka může blokovat tok v lymfatických uzlinách, což by mohlo vést k nádorům. Vědci však tuto teorii nechtěli potvrdit, a proto se jí podívali pořádně na zoubek.

Vědci testovali ženy – po a před menopauzou, dotazovali se jich, zda nosili podprsenky s kosticemi či bez a kdy začali s nošením, jak dlouho je nosí a další otázky. Výsledkem nakonec bylo nulové spojení mezi nošením podprsenky a rakovinou prsu. Z toho důvodu teď vědci uklidňují všechny ženy – podprsenka vám váš život nezkrátí, ba naopak, udržuje váš dekolt na jednom místě a pevnější s přibývajícím věkem.

Žádný komentář

Napište svůj názor