Hlavní strana Zdraví a relax Je pravda, že chytré telefony škodí zdraví?

Je pravda, že chytré telefony škodí zdraví?

1

Máte doma tzv. chytrý telefon, v překladu Smartphone? V dnešní době jsou typy těchto telefonů skutečně oblíbené, avšak málokdo ví, že škodí zdraví. Jak? Čtěte dál.

Může vám to sice připadat jako nesmysl, jenže bohužel tomu tak není. Mezi příznaky toho, že tyto telefony škodí zdraví, patří chřipka, průjem a oční infekce – toto je jen malá část těch problémů, které chytré telefony způsobují. Takže ano, tyto telefony způsobují problémů daleko více.

Jak škodí zdraví?

Bylo potvrzeno, že chytré telefony – zejména ty s dotykovým displejem se staly v poslední době jedněmi z hlavních spouštěčů infekce. To však není žádným překvapením, protože telefony držíme v ruce většinou ihned potom, co jsme drželi kliku u dveří, rukojeť stroje v posilovně nebo nákupního košíku či volantu. Jakmile máte potřebu začít někomu psát nebo dokonce někdo napíše vám, telefon prostě nedáte z ruky – držíte ho pevně a blízko u tváře, až nebezpečně blízko u úst, nosu a oči a samozřejmě uší.

Dokazují to i výzkumy

Podle profesora Michaela Schmidta – vedoucího katedry mikrobiologie a imunologie na Lékařské univerzitě v Jižní Karolíně, se na displeji mobilů usazují mastné stopy a otisky prstů, které obsahují tuk a tento tuk zase obsahuje spoustu bakterií.

Studie vedená v Chicagu ukázala, že bakterie escherichia coli byla nalezena u poloviny všech zaměstnanců úřadu, kteří byli pro tuto studii náhodně vybráni. Zpravidla platí, že člověku, který v sobě má tuto bakterii, je to prospěšné, protože E. coli zabraňuje rozvoji patogenních mikroorganismů ve štřevech.  Skutečnost je ale taková, že na telefonech se usazuje velké množství bakterií proto, že administrativní pracovníci často ignorují pravidla hygieny a po použití toalety si nemyjí ruce.  Po prostudování těchto chytrých telefonů,  v důsledku s nimi, nalezli vědci zhruba 56 různých patogenů. Nejčastějšími patogeny byl průjem, chřipka a zánět spojivek.

Poté laboratoř provedla výzkum v tom ohledu, jakým způsobem se lze nejlépe těchto bakterií na telefonech zbavit. Výzkumníci použili prostředky, který každý majitel telefonu má většinou po ruce – voda, líh, čistič na okna a ubrousky pro čištění elektronických zařízení. Podle výsledků experimentu, líh dopadl nejlépe – ten zničil téměř 100 % bakterií. Voda dopadla v tomto experimentu naopak nejhůře.

Miluje módu, která podle ní dokáže vyjádřit osobnost člověka. Ze všeho nejvíce tráví čas s přáteli a když není zrovna co dělat, ráda koukne na zajímavý film. Psaní se věnuje od 13 let, kdy začínala na svém blogu o celebritách.

1 komentář

  1. to mi připadá jako nesmysl, pokud je pro lidi něco nezdravého na používání chytrých telefonů, tak aplikace jako facebook nebo twitter ale samotný smart phone si myslím nijak nevadí

Napište svůj názor