Hlavní strana Sex a vztahy Je to láska na první pohled nebo jen pokušení?

Je to láska na první pohled nebo jen pokušení?

1

Připadá vám, že láska na první pohled je holý nesmysl? Samozřejmě, moc velká věda to asi nebude, ale i přesto stojí za to nad tím alespoň zauvažovat. Podle nové studie můžete ze svého pohledu při setkání s někým novým dokonce zjistíte, zda se jedná o lásku na první pohled či jen pokušení.

Může za to výzkum

To vše bylo zjištěno díky studii, která byla již publikována časopisem Psychological Science. Dvacet účastníků bylo požádáno, ale co nejrychleji zhodnotili stovky fotografií: první fotky párů a poté individuálních jedinců. U každé fotky byli zároveň požádáni, aby rychle rozhodli, zda z fotografií mezi páry vyzařuje spíše sexuální touha nebo romantická láska. U fotografií jednotlivců vědci zase po dobrovolnících chtěli, aby uvedli, jaký názor mají na lidech na fotkách – zda si myslí, že by byli vhodní pro manželství nebo jsou pro ně pouze sexuálně atraktivní.

Jaký byl výsledek?

Výzkumníci sice díky této studii nezjistili žádné nové informace o tom, u kterých lidí je více pravděpodobné, že jsou vhodnými kandidáty pro opravdovou lásku nebo pouze objektem chtíče. Za to ale díky výsledkům objevily fakt, že když dobrovolníci uvedli „romantická láska“, hleděli při tom člověku na fotce do očí. Když naopak zvolili pouze sexuální touhu, dívali se jak na obličej, tak i na celé tělo.

Samozřejmě, že jen těžko soudit, zda se z tohoto zjištění dá něco vytěžit, jelikož osoby hodnotící fotografie jednotlivce a páry na fotkách neznali. Co je ale pro vás přínosné vědět? Jestli chcete zjistit, zda jste pro někoho sexuálním objektem nebo vás má opravdu rád, všímejte si toho, kam se kouká. Pokud se dívá vám do očí, znamená to, že ho skutečně zajímáte, ale jestliže jeho či její oči putují spíše po celém vašem těle, zřejmě budete objektem sexuální touhy než právě lásky.

1 komentář

Napište svůj názor